ADAPTACJA DZIECKA W ŻŁOBKU
Proces adaptacji w żłobku można rozpatrywać z dwóch perspektyw. Z jednej strony stoi zatroskany rodzic z drugiej dziecko, które wkracza w zupełnie nowy dla siebie świat. Jest to świat, z którym do tej pory nie miało do czynienia – jest w nim tak wiele nowego, nieznanego i fascynującego. Patrząc na swoją nową sytuację dziecko może odczuwać wiele emocji, których do tej pory nie doświadczało. Nie do końca jest jeszcze z nimi obeznane, jego reakcje nie są jeszcze usystematyzowane, a uczucia nie dają się wyraźnie podzielić na pozytywne i negatywne. W momencie pójścia do żłobka dziecko wchodzi w zupełnie nowy okres swojego rozwoju – staje się czynnym uczestnikiem życia społecznego.
Z punktu widzenia tego małego człowieka, adaptacja może przebiegać dwutorowo – być okupiona płaczem i żalem albo całkowitą akceptacją nowej sytuacji. Bez wątpienia, w obu przypadkach, ważnym elementem dla rozwoju dziecka jest poczucie bezpieczeństwa. W tym aspekcie może pomóc rodzic lub opiekun prawny, jak i Ciocia w żłobku. Wszyscy staramy się wspólnie, by Państwa pociecha jak najlepiej się czuła w nowym, obcym otoczeniu. Tu też główną rolę odgrywa współpraca oraz wiedza, jak tego można dokonać. Dziecko przykuwa wzrok na różne kolory, ciekawostki, to już zadanie naszej pracy, by dziecko czuło się bezpiecznie, tak samo jak i Państwo, którzy także emocjonalnie podchodzą do pierwszych dni Waszej pociechy w nowym miejscu.
Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w nowym miejscu, wśród innych osób, kontakt ten jest wycofany. Często badamy to otoczenie przez kilka dni. Tak samo jest z dzieckiem. Ono także potrzebuje zapewnienia, że tam, gdzie się znajduje jest bezpiecznie.
Poniżej przedstawimy kilka wskazówek dotyczących adaptacji w żłobku.